logo Uniwersytet Warszawski

Pierwsza Wirtualna Konferencja Naukowa Kampusu Ochota (WKNKO-1) Drukuj
wtorek, 02 czerwca 2020 21:20

konferencja_WKNKO_ilustracja

Serdecznie zapraszamy doktorantów i pracowników naukowych do udziału w Pierwszej Wirtualnej Konferencji Naukowej Kampusu Ochota (WKNKO-1). Konferencja jest adresowana przede wszystkim do doktorantów Wydziałów Biologii, Chemii, Fizyki (uwzględniając również Obserwatorium Astronomiczne), Geologii, Geografii i Studiów Regionalnych, Matematyki, Informatyki i Mechaniki, uczestników Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, oraz wszystkich pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Organizowana jest przy wsparciu Centrum...

więcej…
 
Zasady organizacji egzaminów językowych na UW w sesji letniej Drukuj
środa, 27 maja 2020 10:52

Rada Koordynacyjna ds. Certyfikacji Biegłości Językowej UW wydała uchwałę w sprawie organizacji egzaminów z języków obcych w sesji letniej 2019/2020. W dokumencie m.in. zarekomendowano przesunięcie egzaminu na kolejny rok akademicki, o ile nie jest on obowiązkowy.

Dla osób, które będą podchodzić do egzaminów, Rada zaplanowała dwie formy jego realizacji:

  • zdalną – wyłącznie ustną, która wystarczy do wypełnienia obowiązku podejścia do egzaminu, ale nie umożliwia zdobycia certyfikatu,
  • stacjonarną oraz zdalną – część pisemna będzie odbywała się stacjonarnie w warunkach reżimu sanitarnego, a część ustna zdalnie. Ta forma egzaminu umożliwia zdobycie certyfikatu

W tegorocznej sesji letniej egzamin z języka angielskiego na poziomie B2, niezależnie od wyboru formuły, jest dostępny wyłącznie dla studentów III roku studiów licencjackich oraz III, IV i V roku studiów jednolitych magisterskich.

więcej…
 
Funkcjonowanie Wydziału Biologii od 25 maja br. Drukuj
niedziela, 24 maja 2020 13:45

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że 21 maja 2020 r. Rektor UW wydał nowe Zarządzenie w sprawie zasad studiowania i pracy na Uniwersytecie Warszawskim, dotyczące funkcjonowania Uniwersytetu od 25 maja 2020. Zgodnie z jego zapisami:

  1. przedłużone zostają zajęcia online dla studentów, doktorantów oraz słuchaczy do końca roku akademickiego 2019/2020,
  2. praca na Wydziale moźe być nadal prowadzona zdalnie. Praca prowadzona na miejscu (na terenie Wydziału) powinna, w poszczególnych zakładach, odbywać się zgodnie z harmonogramem, który musi być tak zaplanowany, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom zakładu. Bardzo proszę kierowników zakładów o ustalanie harmonogramu pracy z dyrektorem instytutu począwszy od 25 maja br., do końca czerwca br., planowanym z wyprzedzeniem tygodniowym,

Dyżury w administracji, wszystkich sekcjach dziekanatów i serwerowni – codziennie w godz. 9.00-13.00. Zostaje utrzymany dotychczasowy tryb dostępu do budynków Wydziału.

Proszę zapoznać się z Zarządzeniem Rektora nr 105 rektora UW z 21 maja 2020 roku

https://monitor.uw.edu.pl/Lists/Uchway/Uchwała...

Na stronie www Uniwersytetu znajduje się też omówienie najważniejszych jego elementów:

PL: https://www.uw.edu.pl/zarzadzenie-rektora-uw-dotyczace-funkcjonowania-uniwersytetu-po-25-maja/;
EN: https://en.uw.edu.pl/latest-information-and-advice-for-the-uw-community-during-the-coronavirus-pandemic/

Zwracam się z prośbą o ogromną ostrożność podczas przychodzenia na Wydział. Dbajmy, proszę, o własne i wspólne bezpieczeństwo.

Życzę wszystkim Państwu zdrowia
Agnieszka Mostowska, dziekan

 
Prof. Bogdan Jaroszewicz współautorem artykułu w Science o reakcji lasu na ocieplenie klimatu Drukuj
niedziela, 17 maja 2020 22:21

ilustracja_artykulu_1

Zwarty pułap koron drzew wywiera silny buforujący wpływ na mikroklimat dna lasu, co opóźnia odpowiedź runa leśnego na ocieplenie klimatu. Niestety postępujące ocieplenie pociąga za sobą również zwiększenie częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz ataków owadów i grzybów, które uszkadzają i zabijają drzewa, a to prowadzi do otwierania się okapu lasu i zmniejsza jego właściwości buforujące. W efekcie tych procesów zmiany mikroklimatu dna lasu gwałtownie przyspieszają, co zagraża zachowaniu różnorodności biologicznej runa, gdyż budujące je gatunki żyją w warunkach coraz bardziej odbiegających od optymalnych.

Oryginalna praca: https://science.sciencemag.org/content/368/6492/772

 
Odpowiedzialność klimatyczna Drukuj
czwartek, 14 maja 2020 13:32

Drodzy Koleżanki i Koledzy, w obliczu kryzysu klimatyczno-ekologicznego przed którym stoi Świat, jesteśmy zobowiązani wziąć odpowiedzialność za nasze dotychczasowe postępowanie. Obecny kryzys dotyka przecież każdego z nas! Jeśli nie podejmiemy zrównoważonych działań sytuacja stanie się, choć to niewyobrażalne, jeszcze bardziej dramatyczna. Dlatego Władze Uczelni Uniwersytetu Warszawskiego, podjęły konkretne kroki aby zminimalizować i docelowo wykluczyć niszczycielską działalność człowieka. Jako zespół dziekański do spraw kryzysu klimatyczno-ekologicznego, apelujemy o Wasze wsparcie i pomoc. Pracy jest sporo, a w obliczu ważkości tematu, jakim jest katastrofa ekologiczna, każdy z nas może realnie przyczynić się do jej zahamowania.

Co możesz zrobić? Przyłącz się do nas!
Poniżej znajduje się lista zadań do zrealizowania, krótki ich opis i kontakt do poszczególnych koordynatorów grup. Jeśli coś Cię szczególnie zainteresuje – po prostu napisz do koordynatora danej grupy, a on pokieruje Cię dalej. Jeśli nie jesteś zdecydowany napisz do koordynatorki zespołu dziekańskiego, każde działanie, każdy pomysł jest ważny!

Grupy zadaniowe WB (pobierz pdf)

Kontakt do koordynatorki zespołu dziekańskiego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego:
Jowita Misztal
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Jeśli czujesz, że „za mało wiesz” w temacie kryzysu klimatycznego, polecamy rzetelne źródło informacji jakim jest portal internetowy „Nauka o klimacie”:  www.naukaoklimacie.pl

Znajdziecie tutaj artykuły, które zostały napisane w bardzo przystępnej formie przez grono naukowców, specjalizujących się w dziedzinie fizyki atmosfery.

 


 

Stanowisko Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego

UCHWAŁA NR 01/09/2019 RADY WYDZIAŁU BIOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 23 września 2019 r. w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego (plik pdf)

Lista procedur i zaleceń wprowadzonych na Wydziale Biologii UW w związku z przyjęciem przez Radę Wydziału Biologii uchwały z dnia 23.09.2019 r. w sprawie kryzysu klimatyczno-ekologicznego (plik pdf)

 
Ocieplenie klimatu niesie ze sobą nie tylko wzrost temperatur, ale też wzrost częstotliwości zjawisk ekstremalnych, w tym występowania późnych przymrozków wiosną Drukuj
wtorek, 12 maja 2020 14:30

Frost_O_Cholewinska

Wyniki analiz występowania późnych przymrozków wiosennych w latach 1959 – 2017, przeprowadzone w połączeniu z analizą adaptacji roślin drzewiastych do unikania uszkodzeń przez przymrozki zostały opublikowane w PNAS 11 maja, w przeddzień gwałtownego spadku temperatur i opadów śniegu z deszczem w niektórych regionach Polski. Publikacja została przygotowana przez międzynarodowy zespół...

więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 94


logo HR